Lenovo
Lenovo USB-C Travel Hub Gen2 - for Notebook/Monitor - USB Type C - 2 D (GX91A34575)
- SKU:
- 19243854
- MPN:
- gx91a34575
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/07/2025 03:01:58 PM PST
- Stock Update:
- 01/07/2025 03:01:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo USB-C 4-in-1 Travel Hub Gen2, Multiport Adapter for HDMI, VGA, USB 3.1, RJ45, Compatible with USB Type-C Laptops, GX91A34575- One connector, four connections: HDMI, VGA, RJ45 (Ethernet), USB 3.1 Gen 1
- Experience a vibrant and stunning 4K display via HDMI or a full HD experience through 1080p resolution via VGA
- Enterprise ready, the Lenovo USB-C 4-in-1 Travel Hub Gen2 provides easy and secure network manageability with selected ThinkPad notebooks
- Small, slim, and lightweight, this travel hub goes everywhere you do, from business trips to conference rooms to your home office
- Compatible with USB Type-C laptops
- Brand: Lenovo
- Item model number: GX91A34575
- Hardware Platform: Laptop
- Item Weight: 1.45 ounces
- Product Dimensions: 2.87 x 0.65 x 2.28 inches
- Item Dimensions LxWxH: 2.87 x 0.65 x 2.28 inches
- Manufacturer: Lenovo
The Lenovo USB-C Travel Hub is a must-have portability solution for all USB-C system users. Whether you're traveling for work, grinding in the conference room, making last-minute updates on the fly, or just need more connection options, this multiport adapter helps make the connection. Through your USB-C port, the hub grants you instant connection to an external monitor, wired network, or a USB device of your choosing. Smaller than the average pack of playing cards and weighing in at just 70 g (0.15 lbs), you can easily carry this USB-C hub in your laptop case or pocket.
Whether you're presenting, plugging in, or transferring files, you can be assured this convenient, ergonomic hub has you covered. And with selected ThinkPad notebooks, the 4-in-1 hub provides easy and secure network manageability options. Perfect for home or office, conference rooms and event stages, college students or WFH pros, the Lenovo USB-C Travel Hub makes connecting easier.
Package Contents:
- USB-C Travel Hub Gen2
- Poster
Features
- USB-C Travel Hub Gen2
- Poster
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Length | 2.9" |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.65" |
| Color Family | Gray |
| Depth | 2.28" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo USB-C Travel Hub Gen2 is an essential extension adapter that enables you to easily connect to an external monitor, wired network, and USB device via single robust USB Type-CTM port. Portable design of Lenovo hub is great for traveler. Fewer transition cables and more space in your bag. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C Travel Hub Gen2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX91A34575 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information