Lenovo Idea
Lenovo L24q-30 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (65fbgcc1us)
- SKU:
- 18258696
- MPN:
- 65fbgcc1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo L24q-30 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black - in-Plane Switching (IPS) Technology - 2560 x 1440-16.7 Million Colors - FreeSync - 240 Nit Typical, 300 Nit Peak - 4 ms Extreme- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 24"
- Viewable Screen Size: 23.8"
- Screen Mode: WQHD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
EXPLORE NEW POSSIBILITIES WITH A VERSATILE DISPLAYDO MORE AND DO IT BETTERThe Lenovo L24q-30 is a 23.8-inch QHD monitor with a 3-side NearEdgeless bezel that provides superior visuals, be it for home entertainment and home business. The quick response time and high refresh rate offer smooth gameplay at high resolutions, making it the perfect choice for casual gaming. No matter from where you look at it, the In-Plane Switching (IPS) display enhances the viewing experience without compromising the color accuracy or consistency. The L24q is a perfect choice to work long hours or bingewatch videos without straining your eyes.FEATURES OF LENOVO L24q-30 MONITOREnhanced Viewing ExperienceThe QHD resolution coupled with > 99% sRGB wide color gamut makes working on a presentation or even surfing the internet a vivid experience. Never miss a detail on this 23.8-inch, In-Plane Switching (IPS) display that comes with a 3-side NearEdgeless bezel, offering wider screen real estate.Smoother GameplayOptimized for the gamer in you, the L24q combines the power of AMD FreeSync technology with a 4ms refresh rate and 75 Hz response time- significantly reducing motion blur and stuttering. Enjoy long hours of entertainment with the TV Eye Comfort-certified L24q that reduces blue light exposure and offers a flicker-free display. Enhanced Convenience and ConnectivityDP and HDMI connectors offer universal connectivity, making this monitor compatible with any mainstream PC. The quick-release tilt stand offers ease-of-use while the 100 mm VESA mount provides mounting flexibility. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 65FBGCC1US. Brand Name: Lenovo. Product Model: L24q-30. Product Name: L24q-30 Monitor. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 24". Viewable Screen Size: 23.8". Screen Mode: WQHD.
Package Contents:
- L24q-30 Monitor
- Stand
- 1 x Power cable (1.8 m)
- 1 x HDMI cable (1.8 m)
- Quick setup guide
Features
- L24q-30 Monitor
- Stand
- 1 x Power cable (1.8 m)
- 1 x HDMI cable (1.8 m)
- Quick setup guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 31 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Height with Stand | 15.85" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.48" |
| Width with Stand | 21.25" |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | EXPLORE NEW POSSIBILITIES WITH A VERSATILE DISPLAY DO MORE AND DO IT BETTER The Lenovo L24q-30 is a 23.8-inch QHD monitor with a 3-side NearEdgeless bezel that provides superior visuals, be it for home entertainment and home business. The quick response time and high refresh rate offer smooth gameplay at high resolutions, making it the perfect choice for casual gaming. No matter from where you look at it, the In-Plane Switching (IPS) display enhances the viewing experience without compromising the color accuracy or consistency. The L24q is a perfect choice to work long hours or bingewatch videos without straining your eyes. FEATURES OF LENOVO L24q-30 MONITOR Enhanced Viewing Experience The QHD resolution coupled with > 99% sRGB wide color gamut makes working on a presentation or even surfing the internet a vivid experience. Never miss a detail on this 23.8-inch, In-Plane Switching (IPS) display that comes with a 3-side NearEdgeless bezel, offering wider screen real estate. Smoother Gameplay Optimized for the gamer in you, the L24q combines the power of AMD FreeSync™ technology with a 4ms refresh rate and 75 Hz response time- significantly reducing motion blur and stuttering. Enjoy long hours of entertainment with the T?V Eye Comfort-certified L24q that reduces blue light exposure and offers a flicker-free display. Enhanced Convenience and Connectivity DP and HDMI connectors offer universal connectivity, making this monitor compatible with any mainstream PC. The quick-release tilt stand offers ease-of-use while the 100 mm VESA mount provides mounting flexibility |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L24q-30 Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 65FBGCC1US |
| Product Model | L24q-30 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.20580 mm x 0.20580 mm |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information