Lenovo Idea
Lenovo G24-10 23.6" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (65fdgcc2us)
- SKU:
- 18350868
- MPN:
- 65fdgcc2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo G24-10 23.6-inch Gaming Monitor, FHD (1920 x 1080), TN Panel, LED Backlit, NVIDIA G-SYNC Compatible, 144Hz, 1ms Response, HDMI, DP, Low Blue Light, Anti-Glare, 65FDGCC2US, Black- This 23.6 TN FHD Panel is fast and responsive - 144Hz Refresh Rate, 1ms Response Time
- Engineered with NVIDIA G-SYNC compatible* technology to eliminate motion blur and improve visual clarity
- Made for gaming comfort Anti-glare screen, TV Rheinland Eye Comfort, low blue light output
- 100x100mm VESA mountable, -5 / 22 (front/back) tilt angle
- The G24 gaming monitor offers essential connectivity features with HDMI 1.4 and DP 1.2 ports, plus audio output
- Standing screen display size: ?23.6 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?G24-10
- Item model number: ?65FDGCC2US
- Item Weight: ?11.13 pounds
- Product Dimensions: ?7.5 x 21.94 x 16.51 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?7.5 x 21.94 x 16.51 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Lenovo
Indulge in exceptional visuals with the 23.6-inch Full-HD Lenovo G24-10 monitor. Carefully crafted for entertainment, this gaming monitor is tailor-made to suit E-Sport competitions and all gaming environments. Just the right size for uninterrupted play, this full-HD (1920 x 1080) TN panel monitor enthralls with a high 144 Hz refresh rate for smoother gameplay and 1ms response time in extreme mode. The G24 offers NVIDIA G-SYNC compatible* technology, which eliminates motion blur and improves visual clarity for longer, better gaming.
Elevate every session and game, every time, and do it in comfort. The G24 gaming monitor features TV Rheinland Eye Comfort Certification, which ensures that you are comfortable even after spending long hours in front of the screen, along with an anti-glare display and low blue light output to minimize eye strain. Plus, with a 100 x 100 mm VESA mount, HDMI 1.4 and DP 1.2 ports, and audio output, you'll find that the Lenovo G24 monitor is a perfect choice for E-Sport gamers.
* NVIDIA G-SYNC Compatible works only with Compatible NVIDIA GeForce graphics card
Package Contents:
- G24-10 23.6-inch FHD WLED Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
- G24-10 23.6-inch FHD WLED Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 34 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Height with Stand | 16.51" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.50" |
| Height | 13.3" |
| Width with Stand | 21.94" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.9" |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.22 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Indulge in exceptional visuals with the 23.6-inch Full-HD Lenovo G24-10 monitor. The fast response time, high refresh rate, and NVIDIA® G-SYNC® Compatible technology elevate every session and game. The T?V Rheinland Eye Comfort Certification ensures that you are comfortable even after spending long hours in front of the monitor. This makes it a perfect choice for E-Sport gamers. Features & Benefits 23.6-inch Full-HD Lenovo G24-10 monitor Resolution: 1920 x 1080 (FHD) 144Hz high refresh rate 1ms response time NVIDIA® G-SYNC® Compatible |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G24-10 23.6-inch FHD WLED Gaming Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 65FDGCC2US |
| Product Model | G24-10 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Pixel Pitch | 0.27150 mm x 0.27150 mm |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information