Lenovo Idea
Lenovo G32qc-10 31.5" WQHD Curved Screen WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (66a2gccbus)
- SKU:
- 20019603
- MPN:
- 66a2gccbus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo G32qc-10 31.5" WQHD Curved Screen WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black - 32" Class - Vertical Alignment (VA) - 2560 x 1440-16.7 Million Colors - FreeSync - 350 Nit - 4 ms Extreme- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 32"
- Viewable Screen Size: 31.5"
- Screen Mode: WQHD
- Panel Technology: Vertical Alignment (VA)
Overview Level up your game with this incredible 31.5-inch curved QHD monitor. With NearEdgeless bezels and a high contrast ratio, experience an engaging gaming experience. Equipped with AMD Radeon FreeSync* technology, a high 144 Hz refresh, and a quick 4ms response time, the G32qc ensures fast and fluid gameplay. Additionally, the flicker-free and low blue light monitor protects your eyes, making it an ideal monitor for gaming. Features & Benefits 31.5-inch 1500R Curved Gaming Monitor 2560 x 1440, QHD resolution 144Hz Refresh Rate AMD Radeon FreeSync technology . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 66A2GCCBUS. Brand Name: Lenovo. Product Model: G32qc-10. Product Name: G32qc-10 WLED QHD Curved Gaming Monitor. Product Type: Gaming LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 32". Viewable Screen Size: 31.5". Screen Mode: WQHD. Panel Technology: Vertical Alignment (VA). Response Time: 4 ms Extreme Mode. Aspect Ratio: 16:9. Pixel Pitch: 10.7 mil. Mount Type: Desk Mountable. Backlight Technology: WLED. Stand Adjustments: Tilt. Curved Screen: Yes. [Video] Maximum Resolution: 2560 x 1440. Standard Refresh Rate: 120 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 3,000:1. Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1. Brightness: 350 Nit. Tearing Prevention Technology: FreeSync. Color Gamut: 72% NTSC. [Audio] Speakers: No. [Network & Communication] Wireless LAN: No. Bluetooth: No. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): No. HDMI: Yes. USB: No. DisplayPort: Yes. USB Type-C: No. Number of HDMI Inputs: 1. Number of DisplayPorts: 1. [Built-in Devices] Webcam: No. [Power Description] Operating Power Consumption: 41 W. Standby Power Consumption: 500 mW. Off-Mode Power Consumption: 300 mW. Energy Efficiency Class: A+. [Physical Characteristics] VESA Mount Compatible: Yes. VESA Mo
Package Contents:
- G32qc-10 WLED QHD Curved Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable
- 1 x HDMI Cable
- Information Flyer
Features
- G32qc-10 WLED QHD Curved Gaming Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable
- 1 x HDMI Cable
- Information Flyer
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 41 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.79 lb |
| Height with Stand | 23.40" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 10.23" |
| Height | 16.6" |
| Width with Stand | 27.89" |
| Color Family | Black |
| Width | 27.9" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Level up your game with this incredible 31.5-inch curved QHD monitor. With NearEdgeless bezels and a high contrast ratio, experience an engaging gaming experience. Equipped with AMD Radeon FreeSync™* technology, a high 144 Hz refresh, and a quick 4ms response time, the G32qc ensures fast and fluid gameplay. Additionally, the flicker-free and low blue light monitor protects your eyes, making it an ideal monitor for gaming. Features & Benefits 31.5-inch 1500R Curved Gaming Monitor 2560 x 1440, QHD resolution 144Hz Refresh Rate AMD Radeon FreeSync™ technology |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G32qc-10 WLED QHD Curved Gaming Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66A2GCCBUS |
| Product Model | G32qc-10 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.27200 mm x 0.27200 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 32" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information