Lenovo Idea
Lenovo C32qc-20 31.5" WQHD Curved Screen WLED LCD Monitor - 16:9 - Black (66a5gcc1us)
- SKU:
- 18252793
- MPN:
- 66a5gcc1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo C32qc-20 31.5-Inch QHD Curved Monitor, IPS, FreeSync, 2560 x 1440p, 75Hz, 1.07 Billion Color Support, Anti-Glare, Tilt, VESA, 66A5GCC1US, Black- 2560 x 1440 QHD (Quad High Definition) resolution help this monitor deliver a crisp, realistic, immersive visual experience
- AMD FreeSync technology, a 75Hz high refresh rate, and extreme 4ms response time provide smooth, engaging gaming
- Mount your Lenovo C32qc-20 QHD monitor to the wall with VESA mount support. The tilt stand can be adjusted to an angle of -5 to 22
- Reduce eye strain with TV Low Blue Light eye comfort certification
- HDMI and DiplayPort 1. 2 ports give you easy connectivity
- Screen Size: 31.5 Inches
- Max Screen Resolution: 2560 x 1440 Pixels
- Brand Name: Lenovo
- Series: C32qc-20
- Item model number: C32qc-20
- Item Weight: 22.5 pounds
- Product Dimensions: 9.33 x 27.94 x 20.76 inches
- Item Dimensions L x W x H: 9.33 x 27.94 x 20.76 inches
- Color: Black
Immerse yourself in spectacular visuals on the Lenovo C32qc-20 monitor, offering premier features at amazing value. This 31. 5-inch WLED display with Quad-HD resolution means images are sharp and colors are accurate, while the In-Plane Switching (IPS) panel offers wide viewing angles. Gaming is a breeze thanks to AMD FreeSync technology, 75Hz refresh rate, and a rapid 4ms response time that ensures smooth gameplay and stutter-free rendering. Whether you are gaming, browsing or watching a video, the Lenovo C32qc-20 monitor keeps you in the middle of the action. With a viewing angle of 178 and a remarkable QHD IPS display, you'll enjoy improved visual comfort and amazing realism. The screen supports up to 1. 07 billion colors, providing vivid image quality for home entertainment and gaming. With an ergonomic design and enhanced connectivity, the power-efficient Lenovo C32qc-20 delivers a brilliant and ergonomic user experience.
Package Contents:
- C32qc-20 31.5-inch QHD Curved Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Features
- C32qc-20 31.5-inch QHD Curved Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8 m)
- 1 x HDMI Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 64 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 20.76" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.33" |
| Width with Stand | 27.94" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 16.23 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 80% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Overview Amplify efficiency and breeze through your daily close of entertainment with the Lenovo C32qc-20. Its NearEdgeless QHD display, coupled with 1500R curved screen, offers immersive visual to heighten the viewing experience. Whether you are gaming, browsing or watching a video, this monitor keeps you enthralled at all times. The C32qc-20 delivers an engaging gaming experience, thanks to its high refresh rate, quick response time and AMD FreeSync technology. Features & Benefits Whether you are gaming, browsing or watching a video, this monitor keeps you enthralled at all times. NearEdgeless QHD display, coupled with 1500R curved screen Delivers an engaging gaming experience, thanks to its high refresh rate, quick response time and AMD FreeSync technology |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | C32qc-20 31.5-inch QHD Curved Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66A5GCC1US |
| Product Model | C32qc-20 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.27240 mm x 0.27240 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 32" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information