Lenovo Idea
Lenovo Q24h-10 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Gray (66a8gcc6us)
- SKU:
- 18475271
- MPN:
- 66a8gcc6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/14/2023 11:01:42 AM PST
- Stock Update:
- 06/14/2023 11:01:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 23.8 IPS QHD Q24H10 Monitor- CYCLE 1 Spring 2020 Lenovo Q24H-10 - 66A8GCC6US - 23.8" IPS QHD (2560x1440) , HDMI,DP,USBC,Audio Out , NonTouch , 75Hz , 4ms , 99percent sRGB, AMD FreeSync
CYCLE 1 Spring 2020 Lenovo Q24H-10 - 66A8GCC6US - 23.8" IPS QHD (2560x1440) , HDMI,DP,USBC,Audio Out , NonTouch , 75Hz , 4ms , 99percent sRGB, AMD FreeSync
Package Contents:
- Q24h-10 Widescreen LCD Monitor
- Monitor with
- Stand
- 1 x Power Adapter
- 1 x Power Cable (1.0 m)
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
- 1 x Screwdriver
- 2 x Screws
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Q24h-10 Widescreen LCD Monitor
- Monitor with
- Stand
- 1 x Power Adapter
- 1 x Power Cable (1.0 m)
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable (1.8 m)
- Quick Setup Guide
- 1 x Screwdriver
- 2 x Screws
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 130 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 17.23" |
| Product Color | Gray |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.07" |
| Width with Stand | 21.38" |
| Color Family | Gray |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.32 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Q24h-10 Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66A8GCC6US |
| Product Model | Q24h-10 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.20580 mm x 0.20580 mm |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Q24h-10 23.8" WQHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Gray (66a8gcc6us)