Lenovo Idea
Lenovo L24e-30 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (66bckcc2us)
- SKU:
- 18350876
- MPN:
- 66bckcc2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/10/2023 05:01:28 PM PST
- Stock Update:
- 10/10/2023 05:01:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultra-thin 23.8-inch VA panel of L24e-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L24e-30 adopted stylish sculpted stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface.
Key Details
- Ultra-slim head with 3-side near edgeless design
- Sculpted stand with built-in phone holder & cable management groove
- Eye Comfort certified technology cares for eye health
Package Contents:
- L24e-30 - 23.8inch FHD Monitor
- Stand
- 1 x Power cable
- 1 x HDMI cable
- Quick setup guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
- L24e-30 - 23.8inch FHD Monitor
- Stand
- 1 x Power cable
- 1 x HDMI cable
- Quick setup guide
Environmental Certification:
TCO Certified Displays 8.0
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
TCO Certified:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 23.50 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.79 lb |
| Height with Stand | 17.10" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 6.50" |
| Height | 12.9" |
| Width with Stand | 21.28" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.42 lb |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Ultra-thin 23.8-inch VA panel of L24e-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L24e-30 adopted stylish sculpted stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L24e-30 23.8 inch FHD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66BCKCC2US |
| Product Model | L24e-30 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo L24e-30 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (66bckcc2us)