Lenovo Idea
Lenovo L24i-30 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 (66bdkcc2us)
- SKU:
- 18422120
- MPN:
- 66bdkcc2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/24/2023 02:01:53 PM PST
- Stock Update:
- 10/24/2023 02:01:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo L24i-30 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9-24" Class - in-Plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080-16.7 Million Colors - FreeSync - 250 Nit - 75 Hz Refresh Rate - HDMI -- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 24"
- Viewable Screen Size: 23.8"
- Screen Mode: Full HD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Ultra-thin 23.8-inch In-Plane Switching panel of L24i-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L24i-30 adopted stylish metal stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 66BDKCC2US. Brand Name: Lenovo. Product Model: L24i-30. Product Name: L24i-30 - 23.8inch Monitor. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 24". Viewable Screen Size: 23.8". Screen Mode: Full HD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Aspect Ratio: 16:9. Backlight Technology: WLED. Features: Eye Care Technology. Security Lock. Ultra Slim. Stand Adjustments: Tilt. Stand Included: Yes. [Video] Maximum Resolution: 1920 x 1080. Standard Refresh Rate: 75 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 1,000:1. Brightness: 250 Nit. Tearing Prevention Technology: FreeSync. Color Gamut: 72% NTSC. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. VGA: Yes. [Power Description] Operating Power Consumption: 23.50 W. [Physical Characteristics] VESA Mount Compatible: Yes. VESA Mount Standard: 100 x 100. Height: 12.9". Width: 21.3". Depth: 1.8". Weight (Approximate): 6.57 lb. Weight with Stand (Approximate): 8.42 lb. [Miscellaneous] Package Contents: L24i-30 - 23.8inch Monitor Stand 1 x Power cable 1 x HDMI cable Quick setup guide .
Features
- L24i-30 - 23.8inch Monitor
- Stand
- 1 x Power cable
- 1 x HDMI cable
- Quick setup guide
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 23.50 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.57 lb |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 12.9" |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.42 lb |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Ultra-thin 23.8-inch In-Plane Switching panel of L24i-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L24i-30 adopted stylish metal stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L24i-30 - 23.8inch Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66BDKCC2US |
| Product Model | L24i-30 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Included | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information