Lenovo Idea
Lenovo L27i-30 27" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 (66bfkcc2us)
- SKU:
- 18422128
- MPN:
- 66bfkcc2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/04/2023 04:01:43 PM PST
- Stock Update:
- 12/04/2023 04:01:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo L27i-30 27" 16:9 Full HD WLED IPS Monitor- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 27"
- Viewable Screen Size: 27"
- Screen Mode: Full HD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
- Product Dimensions: 28 x 18 x 5.4 inches
- Item Weight: 13.3 pounds
Ultra-thin 27-inch In-Plane Switching panel of L27i-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L27i-30 adopted stylish metal stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 66BFKCC2US. Brand Name: Lenovo. Product Model: L27i-30. Product Name: L27i-30 - 27inch Monitor. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 27". Viewable Screen Size: 27". Screen Mode: Full HD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Aspect Ratio: 16:9. Horizontal Viewing Angle: 178. Vertical Viewing Angle: 178. Backlight Technology: WLED. Features: Eye Care Technology. Security Lock. Ultra Slim. Stand Adjustments: Tilt. [Video] Maximum Resolution: 1920 x 1080. Standard Refresh Rate: 75 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 1,000:1. Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1. Brightness: 250 Nit. Tearing Prevention Technology: FreeSync. Color Gamut: 72% NTSC. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. VGA: Yes. [Power Description] Operating Power Consumption: 24 W. [Physical Characteristics] Height: 14.5". Width: 24.1". Depth: 1.7". Weight (Approximate): 7.94 lb. Weight with Stand (Approximate): 9.72 lb.
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 24 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.94 lb |
| Height | 14.5" |
| Width | 24.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.72 lb |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Ultra-thin 27-inch In-Plane Switching panel of L27i-30 with 3-side near-edgeless design delivers quality visuals as well as modern look. L27i-30 adopted stylish metal stand with phone holder and cable management groove. Users can easily get immersed in entertainment with 75Hz refresh rate and free-sync while Eye Comfort certified eyecare technology reduces eye fatigue even after long hours. With Artery software loaded, users can adjust monitor setting with convenient interface. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L27i-30 - 27inch Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66BFKCC2US |
| Product Model | L27i-30 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information