Lenovo Idea
Lenovo G24-20 23.8" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (66cfgcc1us)
- SKU:
- 20073569
- MPN:
- 66cfgcc1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/02/2024 10:01:48 AM PST
- Stock Update:
- 05/02/2024 10:01:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo G24-20 - 2022 - Gaming Monitor - 23.8 Inch FHD - 144 Hz - AMD FreeSync Premium - Blue Light Certified - Tilt/Height Adjustable Stand - HDMI & DP- Fierce competitions require gamers to spot their enemies first and knock them down with the 23.8-inch display of the G24-20, the dynamic FHD 1920 x 1080 resolution and In-Plane Switching panel keeps you ahead with sharp and vibrant images
- Stunning, realistic, and true-to-life images with HDR decoding reproduces the original images with precise detailsoffering an immersive gaming and multimedia experience
- The refresh rate of 144 Hz with possible overclock to 165 Hz ensures more frames per second can be displayed, resulting in faster and smoother video output
- Blazingly fast 0.5ms MPRT eliminates streaking and ghosting, while AMD Freesync Premium technology reduces stuttering and screen tearing, so you can enjoy competitive gaming and stay a step ahead
- The Wings of Victory themed Vector V base stand adds a dash of style while offering a wide range of lift and height adjustments for ergonomic comfort
- Standing screen display size: ?23.8 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?G24-20
- Item model number: ?66CFGCC1US
- Item Weight: ?17.41 pounds
- Package Dimensions: ?29.2 x 18 x 6.2 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Lenovo
As an E-sports player, your arsenal of devices must be power-packed and rigged up with superior technology. Equipped for competitive gaming, the Lenovo G24-20 takes gaming performance to the next level. A 23.8-inch screen, ideal for E-sports, with a 3-side NearEdgeless display, lets you engage in gaming distraction-free. This display comes with Low Blue Light technology and is certified by TV Rheinland Eye Comfort, ensuring minimal eye strain whether you watch a video, browse web pages, indulge in entertainment, or work or learn from home. Your skills and reflexes are backed by a superfast 144 Hz refresh rate, overclock to 165 Hz, along with 0.5ms MPRT and AMD FreeSync Premium technologyto ensure no target misses due to latency or screen tearing and stuttering. Nothing escapes your eye on the battlefield with an In-Plane Switching panel, 99% sRGB color gamut, and 350 nits brightness that offer minute details and a vivid display performance. Whats more, get more control over your G24-20 monitor with exclusive Lenovo Artery software that lets you tweak display settings to further your game. Delivering an enriching experience, the Lenovo G24-20 gaming monitor significantly reduces lags and slowdowns, enabling ultra-smooth gameplay in every frame.
Package Contents:
- G24-20 23.8" FHD Gaming Monitor
- Stand
- 1 x DP cable (1.8m)
- 1 x Power cable (1.8m)
- Quick setup guide
- Warranty Booklet
Features
- G24-20 23.8" FHD Gaming Monitor
- Stand
- 1 x DP cable (1.8m)
- 1 x Power cable (1.8m)
- Quick setup guide
- Warranty Booklet
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 38 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.32 lb |
| Height with Stand | 19.50" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.20" |
| Height | 12.7" |
| Width with Stand | 21.30" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.60 lb |
| Depth | 2.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | As an E-sports player, your arsenal of devices must be power-packed and rigged up with superior technology. Equipped for competitive gaming, the Lenovo G24-20 takes gaming performance to the next level. A screen size of 23.8-inch, ideal for E-sports, with 3-side NearEdgeless display lets you engage in gaming distraction-free. Your skills and reflexes are backed by superfast 144 Hz refresh rate, overclock to 165 Hz along with 0.5ms MPRT and AMD FreeSync™ Premium technology-to ensure no target misses due to latency or screen tearing and stuttering. Nothing escapes your eye on the battlefield with In-Plane Switching panel, 99% sRGB color gamut, and 350nits brightness that offer minute details and a vivid display performance. What's more, get more control over your G24-20 monitor with exclusive Lenovo Artery software that lets you tweak display settings to further your game. Delivering an enriching experience, the Lenovo G24-20 gaming monitor significantly reduces lags and slowdowns, enabling ultra-smooth gameplay in every frame. Key Details 23.8-inch display 1920 x 1080 FHD resolution 165Hz refresh rate (overclock) 1ms Response Time AMD FreeSync Premium Technology Display Performance that Comes to Life Fierce competitions require gamers to spot their enemies first and knock them down. The neat 23.8-inch display of the g24-20 with the dynamic fhd 1920 x 1080 resolution and in-plane switching panel keeps you ahead with sharp and vibrant images. Users can take advantage of the 99% srgb color gamut, true 8-bit color, and 350nits brightness that provide vivid color. Stunning, realistic, and true-to-life images with hdr decoding reproduces the original images with precise details-offering immersive gaming and multimedia experience. Power-packed for Enriching Gameplay Latency could be the determining factor between winning and losing a game. A refresh rate of 144 Hz with possible overclock to 165 Hz ensures more frames per second can be displayed, resulting in faster and smoother video output. A blazingly-fast 0.5ms MPRT2 eliminates streaking and ghosting. AMD Freesync ™ Premium3 technology reduces stuttering and screen tearing, so you enjoy competitive gaming and stay a step ahead. Extended Hours of Entertainment The G24-20 comes with a futuristic yet user-oriented design that is made for gaming. It stands tall and sturdy on the Wings of Victory themed Vector V base stand that adds a dash of style while offering a wide range of lift and height adjustments for ergonomic comfort. This display comes with Low Blue Light technology and is certified by T?V Rheinland Eye Comfort, ensuring minimal eye strain whether you watch a video, browse web pages, indulge in entertainment, or work or learn from home. Lenovo Artery software4 offers excellent user experience with more advanced tools and gaming assistant functions. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G24-20 23.8" FHD Gaming Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66CFGCC1US |
| Product Model | G24-20 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 0.5 ms MPRT |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information