Lenovo Idea
Lenovo Chromebook S330 81JW001KUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - MediaTek Quad-core [4 Core] 1.70 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Business Black
- SKU:
- 18284527
- MPN:
- 81jw001kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Why Chromebooks
Chromebooks are a new breed of computers that use technology more intuitively so you can better experience everything you enjoy. With just a Google login account, you can be up and running in less than 8 seconds. Seamless integration and collaboration with Google Photos, Docs, Music, Drive and more make being productive or having fun a snap. Because Chromebooks automatically update, you always have the latest features and virus protection. They don't slow down
Package Contents:
Features
Package Contents:
Chromebook S330 81JW001KUS Chromebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
United States
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
United States
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 2.10 GHz |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MTK8173C |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Business Black |
| Height | 0.82" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.75 lb |
| Shipping Depth | 18.20" |
| Width | 9.1" |
| Depth | 12.8" |
| Shipping Width | 12.10" |
| Shipping Height | 2.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Imagination Technologies |
| Graphics Controller Model | GX6250 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Why Chromebooks Chromebooks are a new breed of computers that use technology more intuitively so you can better experience everything you enjoy. With just a Google login account, you can be up and running in less than 8 seconds. Seamless integration and collaboration with Google Photos, Docs, Music, Drive and more make being productive or having fun a snap. Because Chromebooks automatically update, you always have the latest features and virus protection. They don't slow down |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | Chromebook S330 81JW001KUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81JW001KUS |
| Product Model | 81JW001KUS |
| Product Series | S330 |
| Product Line | Chromebook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type C;1 Type C Full Feature (DP, PD, and HDMI) |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Chromebook S330 81JW001KUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - MediaTek Quad-core [4 Core] 1.70 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Business Black