Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad S145-15IWL 81MV00H9US 15.6" Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i3 8th Gen i3-8145U Dual-core [2 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 1 TB HDD - Platinum Gray
- SKU:
- 20062657
- MPN:
- 81mv00h9us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/22/2023 02:05:32 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2023 02:05:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built to last
Engineered for long-lasting performance, the IdeaPad S145 delivers, powerful, smooth processing in a stylish, light design. Perfect for everyday computing, this durable 15.6-inch laptop boasts exceptional audio and has fast, secure storage options.
Package Contents:
- ideapad S145-15IWL 81MV00H9US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 7.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ideapad S145-15IWL 81MV00H9US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i3-8145U |
| Maximum Turbo Speed | 3.90 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.08 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5.50 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 4 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built to last Engineered for long-lasting performance, the IdeaPad S145 delivers, powerful, smooth processing in a stylish, light design. Perfect for everyday computing, this durable 15.6-inch laptop boasts exceptional audio and has fast, secure storage options. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ideapad S145-15IWL 81MV00H9US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MV00H9US |
| Product Model | 81MV00H9US |
| Product Series | S145-15IWL |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2019 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | HDD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad S145-15IWL 81MV00H9US 15.6" Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i3 8th Gen i3-8145U Dual-core [2 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 1 TB HDD - Platinum Gray