Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 1 14IGL05 81VU00D5US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD
- SKU:
- 18852093
- MPN:
- 81vu00d5us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/22/2022 01:13:39 PM PST
- Stock Update:
- 08/22/2022 01:13:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Idea 81VU00D5US - Ice Blue- 14.0" (FHD) / Celeron N4020 / 4GB 2400MHz On board 128GB/2242 M.2 NVMe SSD Max Memory:8GB Intel UHD Graphics 600 / Windows 11 in S Mode / 2x2 802.11AC Panel Type: LCD w/LED Backlight (Anti-glare) Max Resolution: 1920 x 1080 (FHD) CPU Cores:2 CPU Base Frequency: 1.1GHz CPU Architecture: Gemini Lake Refresh CPU Max Frequency w/ Turbo Boost:Up to 2.8GHz CPU Threads: 2 CPU Cache: 4MB CPU Power: 6W 1 via Combo Headphone/Mic Jack 45W 2CELL_32WH_INTERNAL Lithium Polymer Up to 8 Hours.Package Contents:
- IdeaPad 1 14IGL05 81VU00D5US Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad 1 14IGL05 81VU00D5US Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.65 lb |
| Shipping Depth | 18.50" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 9.3" |
| Shipping Width | 12.10" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 1 14IGL05 81VU00D5US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81VU00D5US |
| Product Model | 81VU00D5US |
| Product Series | 1 14IGL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 1 14IGL05 81VU00D5US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD