Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS 15.6" Touchscreen Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Almond
- SKU:
- 18889682
- MPN:
- 81x800ecus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS 15.6" Touchscreen Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i3 i3-1115G4 Dual-core (2 Core) 3 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Almond - Intel Chip - Windows 10 Home- Release Month: April
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i3
- Processor Model: i3-1115G4
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Processor: ?3 GHz core_i3
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?81X800ECUS
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?2
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?256 GB
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCEEveryday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 81X800ECUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaPad. Product Series: 3 15ITL05. Product Model: 81X800ECUS. Product Name: IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: April. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i3. Processor Model: i3-1115G4. Processor Core: Dual-core (2 Core). Processor Speed: 3 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.10 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 2666 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: Twisted nematic (TN). Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Finger Print Reader: No. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Network (RJ-45): No. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Home in S mode. Operating System Language: English. [Input Devices] Keyboard Backlight: No. Keyboard Localization: English. [Batt
Package Contents:
- IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Cortana
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i3-1115G4 |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Almond |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Brown |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.30 lb |
| Shipping Depth | 21" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10" |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Height | 2.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7.30 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | TAILOR YOUR PERFORMANCE. Engineered for long-lasting performance, the Lenovo™ IdeaPad™ 3 delivers powerful performance in a laptop that's perfect for your everyday tasks, with features that you can depend on. WHY YOU SHOULD BUY THE LENOVO IDEAPAD 3 15" Expect more from your entertainment Dolby Audio™ delivers crystal-clear sound. Whether you're watching a video, streaming music, or video-chatting, you're sure to love what you hear on the IdeaPad 3. See more, do more A narrow bezel on 2 sides makes for a clean design, and larger display, giving you more viewing area and less clutter. Privacy at your fingertips Keep your privacy intact with a physical shutter for your webcam for peace of mind when you need it. BIG-TIME ENTERTAINMENT IN A REMARKABLY THIN & LIGHT DESIGN. Experience entertainment like never before on thin & light devices, powered by a 11th Generation Intel® Core™ processor with integrated Intel UHD graphics. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ITL05 81X800ECUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81X800ECUS |
| Product Model | 81X800ECUS |
| Product Series | 3 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information