Lenovo Idea
Lenovo Legion 5 15ith6 82jk009aus 15.6" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 11th Gen I7-11800h Octa-core [8 Core] 2.30 Ghz - 16 Gb Total Ram - 1 Tb Ssd - Phantom Blue, (81y600tcus)
- SKU:
- 19021839
- MPN:
- 81y600tcus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/19/2022 07:16:16 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2022 07:16:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion 5 15.6" 240Hz Gaming Laptop Intel Core i7-10750H 16GB RAM 512GB SSD + 1TB HDD RTX 2060 6GB GDDR6- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10750H
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.6 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Memory Speed: ?2.6 GHz
- Hard Drive: ?512 GB mechanical_hard_drive
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 2060
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Legion
- Item model number: ?15IMH05H
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Color: ?Phantom Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?6
- Hard Drive Interface: ?Ethernet
- Power Source: ?Battery Powered
Manufacturer: Lenovo. Manufacturer Part Number: 81Y600TCUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: Legion 5. Product Model: 15IMH05H. Product Name: Lenovo Legion 5 15.6" 240Hz Gaming Laptop Intel Core i7-10750H 16GB RAM 512GB SSD + 1TB HDD RTX 2060 6GB GDDR6. Product Condition: New. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10750H. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 5.0 GHz. Cache: 12 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: HM470. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4. Memory Speed: 2933 MHz. Memory Card Reader: No. [Storage] Total Hard Drive Capacity: 1 TB. Hard Drive RPM: 7200. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: M.2 2242 PCIe. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD, Anti-glare. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 240 Hz. Screen Mode: FHD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Color Supported: 500 Nit, 100% sRGB. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 2060. Graphics Memory Capacity: 6 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Display Features: Dolby Vision, DC dimmer. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Model: Wi-Fi 6. Wireless LAN Standard: 11ax, 2x2. Ethernet Technology: 100/1000M. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes - with Privacy Shutter. Front Camera/Webcam Video Resolution: 720p. Microphone: Yes. Number of Microphones: 2. Microphone Type: Array. Finger Print Reader: No. Speakers: Yes. Number of Speakers: 2 x 2 W. Sound Mode: Dolby Atmos for gaming, Harman Speakers. [Interfaces/Ports] HDMI: 1 x HDMI 2.0. Total
Package Contents:
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.87" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8.90 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Stylish on the outside Savage on the inside. Elegant, slim designs that pack a punch. Legion laptops & desktops boast true gaming power and deliver best in class graphics & components. An affordable choice for any gamer, customize your laptop or go with one of our best-selling pre-configs & stay savage. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 15ITH6 82JK009AUS Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82JK009AUS |
| Product Model | 82JK009AUS |
| Product Series | 5 15ITH6 |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information