Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 5-14IIL05 81YH000NUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Graphite Gray
- SKU:
- 19163492
- MPN:
- 81yh000nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General InformationDIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCEEveryday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.Processor & ChipsetProcessor Manufacturer: IntelProcessor Type: Core i5Processor Generation: 10th GenProcessor Model: i5-1035G1Processor Speed: 1 GHzMaximum Turbo Speed: 3.60 GHzProcessor Core: Quad-core (4 Core)MemoryStandard Memory: 8 GBMaximum Memory: 16 GBMemory Technology: DDR4 SDRAMStorageDrive Type: SSDTotal Solid State Drive Capacity: 256 GBDisplay & GraphicsScreen Size: 14"Display Screen Type: LCDDisplay Screen Technology: In-plane Switching (IPS) TechnologyScreen Mode: Full HDScreen Resolution: 1920 x 1080Touchscreen: NoGraphics Controller Manufacturer: IntelGraphics Controller Model: UHD GraphicsGraphics Memory Technology: DDR4 SDRAMGraphics Memory Accessibility: SharedNetwork & CommunicationWireless LAN: YesWireless LAN Standard: IEEE 802.11axEthernet Technology: EthernetBluetooth: YesBuilt-in DevicesFinger Print Reader: YesInterfaces/PortsHDMI: YesTotal Number of USB Ports: 3Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2USB Type-C: YesUSB Type-C Detail: 1 Type C (USB3.1 gen1+PD 3.0+DP 1.2)Network (RJ-45): YesSoftwareOperating System Platform: WindowsOperating System: Windows 10 Home (English)Operating System Architecture: 64-bitInput DevicesKeyboard Backlight: YesKeyboard Localization: English (US)Battery InformationNumber of Batteries: 1Number of Cells: 3-cellPower DescriptionInput Voltage: 120 V ACInput Voltage: 230 V ACMaximum Power Supply Wattage: 65 WPhysical CharacteristicsColor: Graphite GrayHeight: 0.75"Width: 8.3"Depth: 12.7"Weight (Approximate): 3.59 lbMiscellaneousPackage Contents: IdeaPad 5-14IIL05 81YH000NUS NotebookLithium Polymer BatteryAC AdapterWarrantyLimited Warranty: 1 YearDIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCEEveryday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Features
Package Contents:
IdeaPad 5-14IIL05 81YH000NUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-1035G1 |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.59 lb |
| Product Color | Graphite Gray |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 12.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5-14IIL05 81YH000NUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81YH000NUS |
| Product Model | 81YH000NUS |
| Product Series | 5-14IIL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type C (USB3.1 gen1+PD 3.0+DP 1.2) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5-14IIL05 81YH000NUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Graphite Gray