Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 81YK006XUS 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-1065G7 Quad-core [4 Core] 1.30 GHz - 12 GB Total RAM - 512 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 18828588
- MPN:
- 81yk006xus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 5 15.6" FHD Touch, i7-1065G7, 12GB, 512GB SSD,- Lenovo IdeaPad 5 15.6"FHD Touch, i7-1065G7, 12GB, 512GB SSD,
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920x1080
- Max Screen Resolution: ?1920x1080 Pixels
- Processor: ?1.3 GHz core_i7
- RAM: ?12 GB SO-DIMM
- Memory Speed: ?2666 MHz
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Plus Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?802.11ac
- Average Battery Life (in hours): ?12 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?81YK006XUS
- Item model number: ?81YK006XUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10
- Item Weight: ?4.44 pounds
- Product Dimensions: ?14.07 x 9.18 x 0.75 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.07 x 9.18 x 0.75 inches
- Color: ?Abyss Blue
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Power Source: ?Battery Powered
- Batteries: ?1 Lithium ion batteries required.
Lenovo IdeaPad 5 15.6"FHD Touch, i7-1065G7, 12GB, 512GB SSD,
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 5 15IIL05 81YK006XUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-1065G7 |
| Maximum Turbo Speed | 3.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.28 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.30 lb |
| Shipping Depth | 20.10" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 14.1" |
| Shipping Width | 2.90" |
| Shipping Height | 12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Plus Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 15IIL05 81YK006XUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81YK006XUS |
| Product Model | 81YK006XUS |
| Product Series | 5 15IIL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type C (USB 3.2 Gen 2 + DP 1.2 + PD 3.0) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 81YK006XUS 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-1065G7 Quad-core [4 Core] 1.30 GHz - 12 GB Total RAM - 512 GB SSD - Abyss Blue