Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 5 15ITL05 82FG0163US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD -
- SKU:
- 18983089
- MPN:
- 82fg0163us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
IP 5i i7 16G 512G W11H- UPC: 195891878873
- Weight: 5.250 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82FG0163US
- Item Weight: ?5.5 pounds
- Package Dimensions: ?20.2 x 12.1 x 3 inches
IP 5i i7 16G 512G W11H
Package Contents:
- IdeaPad 5 15ITL05 82FG0163US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 5 15ITL05 82FG0163US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.66 lb |
| Product Color | Graphite Gray |
| Height | 0.75" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series l Comfortable slim PC The IdeaPad 5 Series features a slim bezel display and immersive sound. A stylish lightweight laptop that can be battery-powered for a long time. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 15ITL05 82FG0163US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82FG0163US |
| Product Model | 82FG0163US |
| Product Series | 5 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 15ITL05 82FG0163US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD -