Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Athlon Silver 3050e Dual-core [2 Core] 1.40 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Platinum Gray
- SKU:
- 18852125
- MPN:
- 82gw009wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Athlon Silver 3050e Dual-core (2 Core) 1.40 GHz - 4 GB RAM - 128 GB SSD - Platinum Gray - AMD Chip - Windows 11 Home- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Athlon Silver
- Processor Model: 3050e
- Processor Core: Dual-core (2 Core)
- Processor Speed: 1.40 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?1.4 GHz
- RAM: ?4 GB
- Hard Drive: ?128 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82GW009WUS
- Operating System: ?Windows 11 Home in S mode
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82GW009WUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaPad. Product Series: 1 14ADA05. Product Model: 82GW009WUS. Product Name: IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Athlon Silver. Processor Model: 3050e. Processor Core: Dual-core (2 Core). Processor Speed: 1.40 GHz. Maximum Turbo Speed: 2.80 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 4 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 2400 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 128 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Front Camera/Webcam Resolution: 0.3 Megapixel. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Network (RJ-45): No. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Home in S mode. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: No. [Battery Information] Number of Cells: 2-cell. Maximum Battery Run Time: 7.30 Hour. [Power Description] Maximum Power Supply Wattag
Package Contents:
- IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS Notebook
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3050e |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Athlon Silver |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.9" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7.30 Hours |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 1 14ADA05 82GW009WUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82GW009WUS |
| Product Model | 82GW009WUS |
| Product Series | 1 14ADA05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
Warranty Information