Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 3 15ITL06 82H801E0US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 18429131
- MPN:
- 82h801e0us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 3i 15.6" Touchscreen Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD Abyss Blue - 11th Gen i5-1135G7 Quad-core - Windows 11 Home - Intel Iris Xe Graphics - in-Plane Switching (IPS) T- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i5-1135G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.4 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?IdeaPad 3 15ITL6
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?5.55 pounds
- Processor Brand: ?Intel
Manufacturer: Lenovo. Manufacturer Part Number: 82H801E0US. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaPad. Product Series: 3. Product Model: IdeaPad 3 15ITL6. Product Name: Lenovo IdeaPad 3i 15.6" Touchscreen Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD Abyss Blue. Product Condition: New. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i5-1135G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.40 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz. Cache: 8 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: SoC Platform. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory Supported: 12 GB. Memory Technology: DDR4. Memory Speed: 3200 MHz. Number of Total Memory Slots: 2. Memory Card Reader: Yes. Memory Card Supported: 4-in-1 Card Reader. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: M.2 2242 PCIe. Optical Drive Type: Not Included. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD, Anti-glare. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Color Supported: 300 Nit. Touchscreen: Yes. Multi-touch Screen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Accessibility: Integrated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: 802.11ax. Bluetooth: Yes. Bluetooth Standard: Bluetooth 5.1. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes - with Privacy Shutter. Front Camera/Webcam Resolution: 720p. Microphone: Yes. Number of Microphones: 2. Microphone Type: Dual Array. Finger Print Reader: Yes. Speakers: Stereo Speakers. Number of Speakers: 2 x 1.5 W. Sound Mode: Dolby Audio, High Definition Audio. [Interfaces/Ports] HDMI: 1 x HDMI 1.4b. Number of USB 2.0 Ports: 1. Numb
Package Contents:
- IdeaPad 3 15ITL06 82H801E0US Notebook
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 3 15ITL06 82H801E0US Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.05 lb |
| Shipping Depth | 21" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ITL06 82H801E0US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82H801E0US |
| Product Model | 82H801E0US |
| Product Series | 3 15ITL06 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | (support data transfer only) |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information