Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 3 15ITL06 82H801EFUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 18535271
- MPN:
- 82h801efus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/13/2023 01:01:40 PM PST
- Stock Update:
- 06/13/2023 01:01:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE
Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Package Contents:
- IdeaPad 3 15ITL06 82H801EFUS Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 15ITL06 82H801EFUS Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i3-1115G4 |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ITL06 82H801EFUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82H801EFUS |
| Product Model | 82H801EFUS |
| Product Series | 3 15ITL06 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | (support data transfer only) |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 15ITL06 82H801EFUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Arctic Gray