Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 8 GB Total RAM - 1 TB HDD - Abyss Blue
- SKU:
- 18856473
- MPN:
- 82h90010us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/08/2022 10:13:33 AM PST
- Stock Update:
- 08/08/2022 10:13:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core (2 Core) 3 GHz - 8 GB RAM - 1 TB HDD - Abyss Blue- Intel Core i3 3 GHz works smartly and well responsive to let you swiftly use multiple applications
- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- Exceptionally large 17.3" diagonal display provides 1600 x 900 resolution
- Windows 10 Home can be the best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
- 7 Hour battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
- Standing screen display size: ?17.3 Inches
- Screen Resolution: ?1600 x 900 pixels
- Max Screen Resolution: ?1600 x 900
- Processor: ?3 GHz core_i3_family
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB mechanical hard drive
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Average Battery Life (in hours): ?7 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?IdeaPad 3 17ITL6
- Item model number: ?82H90010US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?4.63 pounds
- Product Dimensions: ?10.8 x 15.7 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?10.8 x 15.7 x 0.78 inches
- Color: ?Abyss Blue
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No
- Power Source: ?Battery Powered
3 Series | Affordable laptops for everyday
The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance.
Package Contents:
- IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i3-1115G4 |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 lb |
| Shipping Depth | 22.80" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Shipping Width | 13.40" |
| Shipping Height | 2.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1600 x 900 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD+ |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series | Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82H90010US |
| Product Model | 82H90010US |
| Product Series | 3 17ITL6 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | HDD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 17ITL6 82H90010US 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 8 GB Total RAM - 1 TB HDD - Abyss Blue