Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006BUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB
- SKU:
- 20062244
- MPN:
- 82ht006bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/28/2023 02:01:23 PM PST
- Stock Update:
- 07/28/2023 02:01:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
5 Series | Comfortable slim PC
The IdeaPad 5 Series features a slim bezel display and immersive sound. A stylish lightweight laptop that can be battery-powered for a long time.
Package Contents:
- IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006BUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
One Glass Solution (OGS) Panel
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006BUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
One Glass Solution (OGS) Panel
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Product Color | Graphite Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li> Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in </li><li> Included Upgrade <= 3 Months Premium Care </li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | UHD |
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce MX450 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series | Comfortable slim PC The IdeaPad 5 Series features a slim bezel display and immersive sound. A stylish lightweight laptop that can be battery-powered for a long time. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006BUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82HT006BUS |
| Product Model | 82HT006BUS |
| Product Series | Flex 5 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006BUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB