Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006EUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB
- SKU:
- 20059299
- MPN:
- 82ht006eus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Idea 82HT006EUS Flex 5 I7 16g 512g 11h- UPC: 195891978412
- Weight: 5.850 lbs
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?apple_ci7
- Hard Drive: ?SSD
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Flex
- Item model number: ?82HT006EUS
- Operating System: ?Windows 11
- Item Weight: ?5.05 pounds
- Product Dimensions: ?15 x 1 x 14 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?15 x 1 x 14 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Voltage: ?5 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Flex 5 i7 16G 512G 11H
Package Contents:
- IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006EUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
One Glass Solution (OGS) Panel
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006EUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
One Glass Solution (OGS) Panel
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Product Color | Graphite Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</li> <li>Included Upgrade <= 3 Months Premium Care</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment. Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go. As versatile as you are An IdeaPad Flex gives you different ways to get things done, anywhere. As a regular laptop to boost your productivity. In stand mode for touchscreen interaction. In tent mode for games and entertainment. And as a tablet for when you're out and about. All you need for the day ahead With up to 10th Gen Intel® Core™ i7 or AMD Ryzen™ 7 processors and outstanding battery life, IdeaPad Flex laptops give you the power and confidence to achieve more, quickly and easily. What's more, they have the ports and WiFi connectivity essential for today's non-stop world. More from the Manufacturer |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006EUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82HT006EUS |
| Product Model | 82HT006EUS |
| Product Series | Flex 5 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT006EUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB