Lenovo Idea
Lenovo Legion 5 Pro 16ITH6 82JF002RUS 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray, Black
- SKU:
- 20059614
- MPN:
- 82jf002rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/28/2023 05:25:45 PM PST
- Stock Update:
- 06/28/2023 05:25:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Legion 5 Pro i7 16G 512G 11H- UPC: 196118027661
- Weight: 6.040 lbs
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82JF002RUS
- Number of Processors: ?8
- Computer Memory Type: ?SDRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
Legion 5 Pro i7 16G 512G 11H
Package Contents:
- Legion 5 Pro 16ITH6 82JF002RUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Legion 5 Pro 16ITH6 82JF002RUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
| Product Color |
|
| Height | 1.03" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 14" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li> Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</li><li> Included Upgrade 1Y Legion Ultimate Support IdeaPad® 5 embedded</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7.20 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0.0 |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2.0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 Pro 16ITH6 82JF002RUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82JF002RUS |
| Product Model | 82JF002RUS |
| Product Series | 5 Pro 16ITH6 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion 5 Pro 16ITH6 82JF002RUS 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray, Black