Lenovo Idea
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H 82JQ00QYUS 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 5800H Octa-core [8 Core] 3.20 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray, Black
- SKU:
- 18972672
- MPN:
- 82jq00qyus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/08/2022 05:13:27 PM PST
- Stock Update:
- 08/08/2022 05:13:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H 82JQ00QYUS 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 5800H Octa-core (8 Core) 3.20 GHz - 16 GB RAM - 1 TB SSD - Storm Gray, Black - AMD Chip - Windows 11- Release Month: October
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7
- Processor Model: 5800H
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600
- Processor: ?3.2 GHz
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82JQ00QYUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82JQ00QYUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: 5 Pro 16ACH6H. Product Model: 82JQ00QYUS. Product Name: Legion 5 Pro 16ACH6H. Product Type: Gaming Notebook. [Technical Information] Release Month: October. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7. Processor Model: 5800H. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 3.20 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. Memory Configuration: 2 x 8GB. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 165 Hz. Screen Mode: WQXGA. Screen Resolution: 2560 x 1600. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 3060. Graphics Memory Capacity: Up to 6 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. VR Ready: Yes. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Finger Print Reader: No. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 6. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 2. Network (RJ-45): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows.
Package Contents:
- Legion 5 Pro 16ACH6H
- AC Adapter
Features
- Legion 5 Pro 16ACH6H
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
| Product Color |
|
| Height | 1.06" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 14" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 4.20 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 Pro 16ACH6H |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82JQ00QYUS |
| Product Model | 82JQ00QYUS |
| Product Series | 5 Pro 16ACH6H |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information