Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX005TUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Celeron N4500 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB Flash Memory - Cloud Gray
- SKU:
- 19858401
- MPN:
- 82lx005tus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/30/2024 12:01:34 PM PST
- Stock Update:
- 01/30/2024 12:01:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IP 1 15 N4500 4G 128G W11S- UPC: 196800582690
- Weight: 5.150 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82LX005TUS
- Item Weight: ?5.15 pounds
- Package Dimensions: ?19.65 x 12.09 x 2.99 inches
IP 1 15 N4500 4G 128G W11S
Package Contents:
- IdeaPad 1 15IJL7 82LX005TUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 1 15IJL7 82LX005TUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4500 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Cloud Gray |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 2933 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 12 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 1 Series | Affordabe Personal Laptops Ideapad 1 Series laptops are engineered for productivity but priced for accessibility. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 1 15IJL7 82LX005TUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82LX005TUS |
| Product Model | 82LX005TUS |
| Product Series | 1 15IJL7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX005TUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Celeron N4500 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB Flash Memory - Cloud Gray