Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad 82QC003VUS 14" Notebook - HD - 1366 x 786 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Cloud Gray
- SKU:
- 19935916
- MPN:
- 82qc003vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/16/2023 06:27:10 AM PST
- Stock Update:
- 02/16/2023 06:27:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 2022 - IdeaPad 1i - Browse Laptop Computer - Intel Core i3 - 14.0" HD Display - 4GB Memory - 128GB Storage - Windows 11 in S Mode- Multi-tasking is a breeze on the IdeaPad 1i laptop with an efficient Intel Core i3-1215U processor, 4GB memory, and 128GB storage
- Watch shows on a more expansive 14" HD screen with a thin frame for a generous Active Area Ratio - the amount of screen compared with the size of its borders
- Listen to rich and clear audio from two Dolby Audio speakers, with dual microphones and a 720P camera makes video calls simple
- The IdeaPad 1i camera comes with a physical privacy shutter to keep peeping eyes from spying, even after a video call
- Stay connected with WiFi and Bluetooth built in, plus a USB-C port, 2 USB-A ports, HDMI, an SD card reader, and an audio jack, includes Free 3-month Xbox Game Pass
- Manufacturer: ?Lenovo
- Part Number: ?82QC003VUS
- Item Weight: ?3.1 pounds
- Product Dimensions: ?12.81 x 8.52 x 0.7 inches
- Item model number: ?82QC003VUS
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
- Size: ?128GB
- Color: ?Cloud Grey
- Style: ?Laptop
- Item Package Quantity: ?1
- Display Style: ?LCD
- Usage: ?Personal
- Included Components: ?Computer, Charger, User Guide
- Batteries Included?: ?Yes
- Batteries Required?: ?Yes
- Battery Cell Type: ?Lithium Ion
- Average Battery Life: ?10 Hours
- Warranty Description: ?1 Year Limited
We've raised the bar with the Lenovo IdeaPad 1i laptop. This Windows notebook is unmatched in efficiency and mobility, powered by ultra-fast Intel 12th Generation processors. The IdeaPad 1i laptop packs responsive performance in a thin and compact 17.9 mm chassis that weighs in at only 3.1 lbs, making multitasking on-the-go a breeze. It's the perfect computer for home, school, WFH professionals, or anyone who needs a light, efficient laptop that's ready to travel with them. The 14" high-def screen has a generous Active Area Ratio the amount of screen compared with the size of its borders so you can maximize your entertainment and make the most of your screentime. Stream your favorite movies, browse and shop online, and connect with others with the Lenovo IdeaPad 1i laptop. WiFi and Bluetooth are built right in, and you'll enjoy a variety of ports, including USB-C and USB-A, HDMI, an SD card reader, and an audio jack. Get the most out of your device with Dolby Audio speakers, along with 10 hours* of battery life and rapid charge. Plus, you can lock down your device with the physical privacy shutter on the 720P camera, keeping prying eyes out even after video calls. No matter where you travel, this easy to use, portable laptop is ready to help you perform.
* All battery life claims are approximate. Actual battery life will vary and depends on many factors such as product configuration and usage, software use, wireless functionality, power management settings, and screen brightness. The maximum capacity of the battery will decrease with time and use.
Package Contents:
- IdeaPad 1 14IAU7 82QC003VUS
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 1 14IAU7 82QC003VUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-1215U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.02 lb |
| Product Color | Cloud Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 12 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 786 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 1 Series | Affordabe Personal Laptops Ideapad 1 Series laptops are engineered for productivity but priced for accessibility. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 1 14IAU7 82QC003VUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82QC003VUS |
| Product Model | 82QC003VUS |
| Product Series | 1 14IAU7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information