Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US 14" Touchscreen Notebook - 2.8K - 2880 x 1800 - Intel Core i5 11th Gen i5-11300H Quad-core [4 Core] 3.10 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Slate Gray
- SKU:
- 18559088
- MPN:
- 82qt0004us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US 14" Touchscreen Notebook - 2.8K - 2880 x 1800 - Intel Core i5 11th Gen i5-11300H Quad-core (4 Core) 3.10 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Slate Gray- Intel Core i5 3.10 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- With 16 GB LPDDR4X of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- The 14" 2880 x 1800 screen provides a great movie watching experience
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?2880 x 1800 pixels
- Max Screen Resolution: ?2880 x 1800
- Processor: ?3.1 GHz core_i5_family
- RAM: ?16 GB LPDDR4
- Memory Speed: ?3.1 GHz
- Hard Drive: ?512 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Iris Xe Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5
- Item model number: ?82QT0004US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?3.04 pounds
- Product Dimensions: ?8.7 x 12.3 x 0.67 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.7 x 12.3 x 0.67 inches
- Color: ?Slate Gray
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512
- Hard Drive Interface: ?USB 3.2
- Optical Drive Type: ?No
Slim laptops
Let your ambition, inventiveness, and optimism shine through wherever you go with a Yoga Slim laptop. These stylish, thin and light devices combine refined craftsmanship, ultrathin design, cutting-edge performance, and an immersive entertainment experience. Yoga: For all of us.
Package Contents:
- IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-11300H |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Slate Gray |
| Height | 0.67" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.7" |
| Shipping Width | 11.60" |
| Shipping Height | 3.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS-Pro) Technology |
| Screen Mode | 2.8K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Slim laptops Let your ambition, inventiveness, and optimism shine through wherever you go with a Yoga Slim laptop. These stylish, thin and light devices combine refined craftsmanship, ultrathin design, cutting-edge performance, and an immersive entertainment experience. Yoga: For all of us. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82QT0004US |
| Product Model | 82QT0004US |
| Product Series | Slim 7 Pro 14IHU5 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0004US 14" Touchscreen Notebook - 2.8K - 2880 x 1800 - Intel Core i5 11th Gen i5-11300H Quad-core [4 Core] 3.10 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Slate Gray