Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Flex 5 16IAU7 82R80002US 16" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - 2.5K - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB
- SKU:
- 19941436
- MPN:
- 82r80002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/26/2024 02:34:38 AM PST
- Stock Update:
- 06/26/2024 02:34:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
FGI - IdeaPad Flex 5 16IAU7 Intel Core i7-1255U (E-cores up to 3.50 GHz ) 16 2560 x 1600 Touch Windows 11 Home 64 16.0GB 1x512GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Storm Grey Intel Iris Xe Graphics BT 5.1 or above Wi-Fi 6 2x2 AX 1080P FHD 3 CellPackage Contents:
- IdeaPad Flex 5 16IAU7 82R80002US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad Flex 5 16IAU7 82R80002US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.74" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</li> <li>Included Upgrade 1Y Premium Care with Onsite upgrade from 1Y Courier/Carryin</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2.5K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment. Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 16IAU7 82R80002US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82R80002US |
| Product Model | 82R80002US |
| Product Series | Flex 5 16IAU7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 16IAU7 82R80002US 16" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - 2.5K - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB