Lenovo Idea
Lenovo Legion 5 15IAH7 82RC003VUS 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core [14 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 20043066
- MPN:
- 82rc003vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion 5 15IAH7 82RC003VUS 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core (14 Core) 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray - in- Release Month: February
- Release Year: 2022
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?2.3 GHz core_i7
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82RC003VUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. Click. Boom. Victory. See every detail and exercise superhuman reflexes with FHD displays that flex up to 240Hz refresh rates, 500 nits brightness, and 100% sRGB. You'll also enjoy immersive sound with Harman Kardon speaker systems and Dolby Atmos headphone support for 3D sound and maximum situational awareness. Stay cool and controlled Strike hard and true with the Legion Truestrike keyboard. Standard on all 5 Series laptops, this gaming keyboard was made for true competitors, with 1.5mm key travel distance, extra large arrow keys, full backlighting, and more for supreme control. And with Coldfront 2.0, your CPU and GPU will be cooled to optimal temperature, no matter how hard you push them. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82RC003VUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: 5 15IAH7. Product Model: 82RC003VUS. Product Name: Legion 5 15IAH7 82RC003VUS. Product Type: Gaming Notebook. [Technical Information] Release Month: February. Release Year: 2022. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12700H. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). Processor Speed: 2.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 8GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Number of Free
Package Contents:
- Legion 5 15IAH7 82RC003VUS
- AC Adapter
- Lenovo Legion M300 RGB Gaming Mouse
Features
- Legion 5 15IAH7 82RC003VUS
- AC Adapter
- Lenovo Legion M300 RGB Gaming Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.79" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5.42 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. Click. Boom. Victory. See every detail and exercise superhuman reflexes with FHD displays that flex up to 240Hz refresh rates, 500 nits brightness, and 100% sRGB. You'll also enjoy immersive sound with Harman Kardon® speaker systems and Dolby Atmos® headphone support for 3D sound and maximum situational awareness. Stay cool and controlled Strike hard and true with the Legion Truestrike keyboard. Standard on all 5 Series laptops, this gaming keyboard was made for true competitors, with 1.5mm key travel distance, extra large arrow keys, full backlighting, and more for supreme control. And with Coldfront 2.0, your CPU and GPU will be cooled to optimal temperature, no matter how hard you push them. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 15IAH7 82RC003VUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RC003VUS |
| Product Model | 82RC003VUS |
| Product Series | 5 15IAH7 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | February |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information