Lenovo Idea
Lenovo 82V40001US 13.3" Touchscreen Notebook - 2.5K - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core [12 Core] 2.10 GHz - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512
- SKU:
- 19270805
- MPN:
- 82v40001us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 82V40001US 13.3" Touchscreen Notebook - 2.5K - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core (12 Core) 2.10 GHz - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 16 GB On-Board Memory -- Release Month: March
- Release Year: 2022
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Processor: ?2.1 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82V40001US
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?Intel
FOUR AWESOME MODES, ONE COOL DEVICE. Combining product adaptability with innovative engineering, these 2-in-1 laptops and Ultrabooks feature high performance, impressive design, and four different usage modes for the ultimate in mobile flexibility. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82V40001US. Brand Name: Lenovo. Product Model: 82V40001US. Product Name: Slim 7 Carbon 13IAP7 82V40001US. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: March. Release Year: 2022. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-1260P. Processor Core: Dodeca-core (12 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. Intel Evo Platform: Yes. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 16 GB. On-board Memory Technology: LPDDR5. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 90 Hz. Screen Mode: 2.5K. Screen Resolution: 2560 x 1600. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR5. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): No. Number of Thunderbolt 4 Ports: 1. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System:
Package Contents:
- Slim 7 Carbon 13IAP7 82V40001US
- AC Adapter
- Lenovo USB-C 4-in-1 Hub
Features
- Slim 7 Carbon 13IAP7 82V40001US
- AC Adapter
- Lenovo USB-C 4-in-1 Hub
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1260P |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.17 lb |
| Product Color | Onyx Gray |
| Height | 0.58" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 1-year, Depot Included</li> <li>Upgrade 1Y Premium Care with Onsite upgrade from 1Y Courier/Carryin</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 13.50 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2.5K |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | FOUR AWESOME MODES, ONE COOL DEVICE. Combining product adaptability with innovative engineering, these 2-in-1 laptops and Ultrabooks™ feature high performance, impressive design, and four different usage modes for the ultimate in mobile flexibility. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Slim 7 Carbon 13IAP7 82V40001US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82V40001US |
| Product Model | 82V40001US |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information