Lenovo Idea
Lenovo Flex 7 14IAU7 82VC0002US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - 2.2K - 2240 x 1400 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U - Intel Evo Platform - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 20062373
- MPN:
- 82vc0002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/21/2024 03:27:05 AM PST
- Stock Update:
- 06/21/2024 03:27:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LAPTOPS FOR ANY BUDGET
Whether you are looking to stream your favorite movies, play your favorite games or get down to work, IdeaPad has a laptop for your with top-notch performance at any budget
Package Contents:
- Flex 7 14IAU7 82VC0002US 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
One Glass Solution (OGS) Panel
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Flex 7 14IAU7 82VC0002US 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
One Glass Solution (OGS) Panel
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.59 lb |
| Product Color | Stone Blue |
| Height | 0.69" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2240 x 1400 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | 2.2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | LAPTOPS FOR ANY BUDGET Whether you are looking to stream your favorite movies, play your favorite games or get down to work, IdeaPad has a laptop for your with top-notch performance at any budget More from the Manufacturer |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Flex 7 14IAU7 82VC0002US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82VC0002US |
| Product Model | 82VC0002US |
| Product Series | Flex 7 14IAU7 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Flex 7 14IAU7 82VC0002US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - 2.2K - 2240 x 1400 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U - Intel Evo Platform - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB