Lenovo Idea
Lenovo Legion Pro 5 16IRX8 82WK0007US 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i5 13th Gen i5-13500HX Tetradeca-core [14 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Onyx Gray
- SKU:
- 20042894
- MPN:
- 82wk0007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/22/2024 04:01:49 PM PST
- Stock Update:
- 01/22/2024 04:01:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Legion Pro 5 16" Gaming Notebook 2560x1600 WQXGA 165Hz Intel i5-13500HX 16GB RAM 512GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB Onyx Grey- Anti-reflective Coating: Yes
- Release Month: February
- Release Year: 2023
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Processor: ?3.5 GHz core_i5
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?16IRX8
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
Manufacturer: Lenovo. Manufacturer Part Number: 82WK0007US. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: 5. Product Model: 16IRX8. Product Name: Legion Pro 5 16" Gaming Notebook 2560x1600 WQXGA 165Hz Intel i5-13500HX 16GB RAM 512GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB Onyx Grey. Packaged Quantity: 1. Product Condition: New. Product Type: Gaming Notebook. [Technical Information] Anti-reflective Coating: Yes. Release Month: February. Release Year: 2023. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 13th Gen. Processor Model: i5-13500HX. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). Processor Speed: 3.50 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. Cache: 24 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: HM770. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 32 GB. System Memory Technology: DDR5. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: So-DIMM. Installed Slot Memory: 16 GB. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 8 GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Memory Card Reader: No. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCIe 4.0x4 NVMe. SSD Form Factor: M.2 2280. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Type: Anti-glare. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Aspect Ratio: 16:10. Standard Refresh Rate: 165 Hz. Screen Mode: WQXGA. Screen Resolution: 2560 x 1600. Dual Screen: No. Color Supported: 300 Nits, 100% sRGB. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 4060. Graphics Memory Capacity: 8 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. GPU Boost Clock: 2370 MHz. Maximum Graphics Power: 140 W. Display Features: Dolby Vision
Package Contents:
- Legion Pro 5 16IRX8 82WK0007US
- AC Adapter
Features
- Legion Pro 5 16IRX8 82WK0007US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13500HX |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM770 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.62 lb |
| Product Color | Onyx Gray |
| Height | 1.05" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 6.50 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops l The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion Pro 5 16IRX8 82WK0007US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82WK0007US |
| Product Model | 82WK0007US |
| Product Series | Pro 5 16IRX8 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | February |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information