Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 82XB000WUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 i3-N305 Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 20074353
- MPN:
- 82xb000wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/09/2025 10:26:28 AM PST
- Stock Update:
- 04/09/2025 10:26:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3 Series | Affordable laptops for everyday
The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance.
Package Contents:
- Ideapad Slim 3 15IAN8 82XB000WUS Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Ideapad Slim 3 15IAN8 82XB000WUS Notebook
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i3-N305 |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.42 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Blue |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11.70 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series | Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Ideapad Slim 3 15IAN8 82XB000WUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82XB000WUS |
| Product Model | 82XB000WUS |
| Product Series | Slim 3 15IAN8 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 0 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of VGA Ports | 0 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 0 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 82XB000WUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 i3-N305 Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Abyss Blue