Lenovo Idea
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV0095US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-13500H Dodeca-core [12 Core] - 8 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 20043752
- MPN:
- 82xv0095us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/14/2024 03:39:37 PM PST
- Stock Update:
- 11/14/2024 03:39:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo LOQ 15IRH8 15.6" Full HD 144Hz Gaming Notebook Computer, Intel Core i5-13500H 2.6GHz, 8GB RAM, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB, Windows 11 Home, Storm Gray- Lenovo LOQ 15IRH8 15.6" Full HD 144Hz Gaming Notebook Computer (Storm Gray) - AC Adapter - Quick Start Guide - Lenovo 1 Year Limited Warranty
- Runs fast with 13th Gen Intel Core i5 processor & NVIDIA GeForce RTX GPUs
- Optimized performance delivered by Lenovo AI Engine+ & NVIDIA Advanced Optimus
- Military-grade ruggedness with a thinner side wall & high-performance I/O ports
- See every enemy on a bright 15.6" FHD display with high refresh rates
- Product Dimensions: 21.8 x 14.8 x 3.6 inches
- Item Weight: 8.7 pounds
13th Gen Intel Core processors. Beyond performance.Intel's latest hybrid architecture, paired with industry-leading features, delivers the ultimate gaming experience. Stream, create and compete at the highest levels - 13th Gen Intel Core processors push your gameplay beyond performance, giving you the power to do it all.Fully powered NVIDIA GeForce RTX graphics cards. Beyond fast.NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs are beyond fast for gamers and creators. They're powered by the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, which delivers a quantum leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing, massively boost performance with DLSS 3, and get a competitive edge with Reflex. Discover revolutionary new ways to create and unprecedented workflow acceleration.Enjoy 3 Months of Xbox Game Pass on Lenovo LOQ DevicesPlay over 100 high-quality games with your new Lenovo LOQ laptop and three months of Xbox Game Pass-including EA Play. With new games added all the time, there's always something new to play. Download and play in full fidelity or play console games from the cloud with a connected controller.The power of AI-fueled gamingGet ahead of the game with Lenovo AI Engine+, equipped with LA1 AI chip for a finely tuned system that uses sensors to enhance your gaming experience. A dedicated MUX Switch with NVIDIA Advanced Optimus reduces latency, optimize
Package Contents:
- LOQ 15IRH8 82XV0095US
- AC Adapter
Features
- LOQ 15IRH8 82XV0095US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13500H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.99" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Courier or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5.32 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo LOQ Gaming PCs that push limits and shatter expectations with top-end processors and NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs. Tackle AAA titles, study, work, create, and stream. And enjoy lightning-fast gameplay and unparalleled controls with gamer-centric keyboards. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | LOQ 15IRH8 82XV0095US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82XV0095US |
| Product Model | 82XV0095US |
| Product Series | LOQ 15IRH8 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information