Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 5 14ACN6 90RX009GUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 5700G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower - Mineral Gray
- SKU:
- 19112869
- MPN:
- 90rx009gus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Reliable Performance, Impressive StyleThe Ideacentre family offers a wide range of responsive, stylish devices-from super-slim all-in-ones to powerful gaming towers and pocket-sized PC's.
Package Contents:
- IdeaCentre 5 14ACN6 90RX009GUS
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaCentre 5 14ACN6 90RX009GUS
- Keyboard
- Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5700G |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 565 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 12.46 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Reliable Performance, Impressive Style The Ideacentre family offers a wide range of responsive, stylish devices-from super-slim all-in-ones to powerful gaming towers and pocket-sized PC's. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | IdeaCentre 5 14ACN6 90RX009GUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90RX009GUS |
| Product Model | 90RX009GUS |
| Product Series | 5 14ACN6 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| VGA (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer and 5V@3A charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaCentre 5 14ACN6 90RX009GUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 5700G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower - Mineral Gray