Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz - 12 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower
- SKU:
- 20057927
- MPN:
- 90t2000sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12400 Hexa-core (6 Core) 2.50 GHz - 12 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower- Release Year: 2022
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i5-12400
- Processor: ?2.5 GHz core_i5
- RAM: ?12 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?90T2000SUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
IdeaCentre Desktops | Modern & Powerful IdeaCentre desktops offer space-saving towers & all-in-one desktops supporting any budget or lifestyle for work, home & gaming. Buy any desktop and receive extra savings on monitors when you purchase together. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 90T2000SUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaCentre. Product Series: 5 14IAB7. Product Model: 90T2000SUS. Product Name: IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS. Product Type: Desktop Computer. [Technical Information] Release Year: 2022. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i5-12400. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.50 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: B660. [Memory] Standard Memory: 12 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Intel Optane Memory Ready: No. [Storage] Total Hard Drive Capacity: 1 TB. Hard Drive Configuration: 1 x 1TB. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0 x4. SSD Form Factor: M.2. Optical Drive Type: DVD-Writer. Optical Media Supported: DVDR/RW. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 730. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Total Number of USB Ports: 7. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 1. USB Type-C (Front): Y
Package Contents:
- IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS
- Mouse
- Keyboard
Features
- IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS
- Mouse
- Keyboard
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Product Color | Cloud Gray |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | IdeaCentre Desktops | Modern & Powerful IdeaCentre desktops offer space-saving towers & all-in-one desktops supporting any budget or lifestyle for work, home & gaming. Buy any desktop and receive extra savings on monitors when you purchase together. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | IdeaCentre 5 14IAB7 90T2000SUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90T2000SUS |
| Product Model | 90T2000SUS |
| Product Series | 5 14IAB7 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| VGA (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer and 5V@3A charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information