Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 5 14IRB8 90VJ000BUS Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] 2.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower - Cloud
- SKU:
- 20056761
- MPN:
- 90vj000bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 03:35:41 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 03:35:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
5 Series Desktops | Powerful, Space-Saving Towers Save space, game, or meet general needsWith more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance Intel Core i5 2.50 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive It's windows 11 home operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs 8 GB memory to handle complex applications simultaneously Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity Tower form factor requires minimal configuration and can be easily customized and upgraded to ensure maximum efficiency Bluetooth has easy automation and is easily upgradeable Gigabit Ethernet provides high bandwidth performance, ease of use and reliability for your network backbone
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Product Color | Cloud Gray |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Desktops | Powerful, Space-Saving Towers Save space, game, or meet general needs |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | IdeaCentre 5 14IRB8 90VJ000BUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90VJ000BUS |
| Product Model | 90VJ000BUS |
| Product Series | 5 14IRB8 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| VGA (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaCentre 5 14IRB8 90VJ000BUS Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400 Deca-core [10 Core] 2.50 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower - Cloud