Lenovo Idea
Lenovo 90W20005UT IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT Desktop Computer
- SKU:
- 20155582
- MPN:
- 90w20005ut
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13500H Dodeca-core (12 Core) - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Cloud Gray - Intel Chip - Windows 11 Home - Intel Iris Xe Graphics DDR4 SDRAM - IEEE 802.11ax - 150 WPackage Contents:
- IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT
- Stand
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT
- Stand
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13500H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Product Color | Cloud Gray |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Gray |
| Width | 7.5" |
| Depth | 7.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Base Warranty 1-year, Mail-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | RELIABLE PERFORMANCE, IMPRESSIVE STYLE Built to perform and designed to impress, the IdeaCentre family offers a wide range of products, from super slim all-in-ones to powerful tower desktops, and pocket-sized PC's. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90W20005UT |
| Product Model | 90W20005UT |
| Product Series | 01IRH8 |
| Product Line | IdeaCentre Mini |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8125BGS |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 90W20005UT IdeaCentre Mini 01IRH8 90W20005UT Desktop Computer