Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer - Intel Pentium Gold G6400T Dual-core [2 Core] 3.40 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 - Desktop
- SKU:
- 18856521
- MPN:
- f0ev008fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/31/2022 01:35:16 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2022 01:35:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer - Intel Pentium Gold G6400T Dual-core (2 Core) 3.40 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 - Desktop- Do more productive work and save time with it's Pentium Gold processor
- 4 GB memory seamlessly handle multiple programs simultaneously
- 1 TB HDD provides you enough space to store all your documents and multimedia content
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- 21.5" diagonal display with 1920 x 1080 resolution to watch movies with stunning pictures quality
- Intel UHD Graphics 610 shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications
- With Windows 10 Home edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
- Standing screen display size: ?21.5 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?3.4 GHz
- RAM: ?4 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB Mechanical Hard Drive
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 610
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 610
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ac
- Number of USB 2.0 Ports: ?2
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?IdeaCentre 3 22IMB05
- Item model number: ?F0EV008FUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?15.43 pounds
- Product Dimensions: ?7.3 x 19.3 x 16.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?7.3 x 19.3 x 16.4 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?DVD-Writer
Reliable Performance, Impressive Style
The Ideacentre family offers a wide range of responsive, stylish devices - from super slim all-in-ones to powerful gaming towers and pocket-sized PC's.
Package Contents:
- IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | G6400T |
| Processor Type | Pentium Gold |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 15.43 lb |
| Height | 16.4" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 7.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Reliable Performance, Impressive Style The Ideacentre family offers a wide range of responsive, stylish devices - from super slim all-in-ones to powerful gaming towers and pocket-sized PC's. |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | F0EV008FUS |
| Product Model | F0EV008FUS |
| Product Series | 3 22IMB05 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaCentre 3 22IMB05 F0EV008FUS All-in-One Computer - Intel Pentium Gold G6400T Dual-core [2 Core] 3.40 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 - Desktop