Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 5 24IMB05 F0FB0000US All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400T Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - 23.8" Full HD 1920
- SKU:
- 18474071
- MPN:
- f0fb0000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/06/2022 11:16:30 AM PST
- Stock Update:
- 04/06/2022 11:16:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre 5 24IMB05 F0FB0000US All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400T Hexa-core (6 Core) 2 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - 23.8" Full HD 1920- Intel Core i5 2 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- 8 GB DDR4 SDRAM memory to handle complex applications simultaneously
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- With No instantly access your favorite music, movies, data or other content on the discs
- The 23.8" 1920 x 1080 display permits you to work your PC with simplicity
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications
- With Windows 10 Home edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
- Standing screen display size: ?23.8 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2 GHz core_i5
- RAM: ?32 GB DDR4
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 630
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 630
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ac
- Number of USB 2.0 Ports: ?2
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?IdeaCentre 5 24IMB05
- Item model number: ?F0FB0000US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?23.7 pounds
- Product Dimensions: ?7.3 x 17.8 x 17.1 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?7.3 x 17.8 x 17.1 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?PCIE x 4
- Optical Drive Type: ?No
POWERFUL, SPACE-SAVING ALL-IN-ONESuper-slim, ergonomic all in one desktop computers with impressive stereo sound.
Package Contents:
- IdeaCentre AIO 5 24IMB05 F0FB0000US
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaCentre AIO 5 24IMB05 F0FB0000US
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400T |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B460 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 23.68 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 17.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.8" |
| Depth | 7.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | POWERFUL, SPACE-SAVING ALL-IN-ONE Super-slim, ergonomic all in one desktop computers with impressive stereo sound. |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | IdeaCentre AIO 5 24IMB05 F0FB0000US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | F0FB0000US |
| Product Model | F0FB0000US |
| Product Series | 5 24IMB05 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaCentre 5 24IMB05 F0FB0000US All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400T Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - 23.8" Full HD 1920