Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 3 24ALC6 F0G100LDUS All-in-One Computer - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 -
- SKU:
- 19296509
- MPN:
- f0g100ldus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre 3 24ALC6 F0G100LDUS All-in-One Computer - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core (4 Core) 2.60 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - 23.8" Full HD 1920 x 1080 -- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 3
- Processor Model: 5300U
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.60 GHz
- Standing screen display size: ?23.8 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.6 GHz
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?F0G100LDUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
IdeaCentre Desktops | Modern & Powerful IdeaCentre desktops offer space-saving towers & all-in-one desktops supporting any budget or lifestyle for work, home & gaming. Buy any desktop and receive extra savings on monitors when you purchase together. . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: F0G100LDUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaCentre. Product Series: 3 24ALC6. Product Model: F0G100LDUS. Product Name: IdeaCentre AIO 3 24ALC6 F0G100LDUS. Product Type: All-in-One Computer. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 3. Processor Model: 5300U. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 3.80 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory Supported: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Configuration: 1 x 8GB. Number of Total Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 1. Intel Optane Memory Ready: No. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 3.0. Solid State Drive Configuration: 1 x 256GB M.2 2242 NVMe. SSD Form Factor: M.2. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 23.8". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Built-in Devices] Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number Of Ethernet Ports: 1. [Operating System] Operating System Platf
Package Contents:
- IdeaCentre AIO 3 24ALC6 F0G100LDUS
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
- AIO Stand
- Power Adapter
Features
- IdeaCentre AIO 3 24ALC6 F0G100LDUS
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
- AIO Stand
- Power Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5300U |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 15.01 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 17.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 7.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in <p></p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | IdeaCentre Desktops | Modern & Powerful IdeaCentre desktops offer space-saving towers & all-in-one desktops supporting any budget or lifestyle for work, home & gaming. Buy any desktop and receive extra savings on monitors when you purchase together. |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | IdeaCentre AIO 3 24ALC6 F0G100LDUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | F0G100LDUS |
| Product Model | F0G100LDUS |
| Product Series | 3 24ALC6 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB M.2 2242 NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information