Lenovo Idea
Lenovo Idea G0A3LG1WWW Go Wireless Pwr Bank 10000mah
- SKU:
- 19725797
- MPN:
- g0a3lg1www
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2023 10:04:19 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2023 10:04:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Go Wireless Mobile Power Bank (10,000 mAh Capacity) 30W max Output - Dual USB-C Conn - Wireless Qi Fast Charging up to 15W - Built-in Overcharge & Safety Protection - Model PBLG1W - Storm Grey- 10,000mAh capacity, 30W max. output, Battery Model PBLG1W
- Simultaneously charging up to 3 devices
- Dual USB-C connection, 1 x USB-C port + 1 x USB-C integrated cable
- Supports USB-C fast charging for tablets, up to 27W
- Product Dimensions: 6.69 x 2.83 x 0.91 inches
- Item Weight: 13.8 ounces
The Lenovo Go Wireless Power Bank takes the hassle out of charging your devices. With the power banks 10,000 mAh battery handy, you can simultaneously charge up to 30W of devices, 1 via wireless-Qi and 2 via USB-C, with enough power to rapidly restore your device to full battery many times over. That way, you spend less time charging, and more time doing what you are best at.
Package Contents:
- GO Wireless Power Bank 10000 mAh
- Warranty Document
- Quick Start Manual
Features
Package Contents:
- GO Wireless Power Bank 10000 mAh
- Warranty Document
- Quick Start Manual
Application/Usage:
Qi-enabled Device
Tablet
Mobile Phone
Specs
| Power Description | |
| Output Current | 3 A |
| Input Voltage | 9 V |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 9.10 oz |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.7" |
| Depth | 2.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Energy | 38.50 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) Polymer |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Wires are like chains to remote workers. That's why we've done away with the frustration of cables and invented a truly wireless portable power bank. With a 10,000 mAh battery and wireless Qi, one power source is all you need to provide up to 15W of wireless power to your Qi-enabled devices. |
| Product Type | Power Bank |
| Product Name | Go Wireless Mobile Power Bank (10000mAh) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | G0A3LG1WWW |
| Product Line | GO! |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Idea G0A3LG1WWW Go Wireless Pwr Bank 10000mah