Lenovo Idea
Lenovo G0A6130WUS Go 130W Multi-Port Charger
- SKU:
- 19719213
- MPN:
- g0a6130wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/16/2025 03:45:59 AM PST
- Stock Update:
- 12/16/2025 03:45:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Go 130W Multi-Port Charger- The Lenovo Go 130W Multi-Port Charger is engineered to boost productivity and offer a clean compact charging solution that can replace the need to have multiple chargers on hand. It is the only multi-port charger on the market that can simultaneously charge two notebooks or two high power USB devices that require 65W power delivery.
- Power Out: 1 X USB (QC), 3 X USB-C (PD) Ports With Up To 130W Output.
- Power In: AC Outlet With Global Availability For Easy Travel
- Charge Up To 4 Devices At Once For Maximum Productivity.
- Charge Laptops Up To 100W With Ease
- Product Dimensions: 3.37 x 3.23 x 1.18 inches
- Item Weight: 14.6 ounces
The Lenovo Go 130W Multi-Port Charger is an ultra powerful and highly portable charger which improves functionality and productivity for your home office or office workstation. Sculpted with Lenovos compact design, the 130W GaN desktop charger sports intelligent automatic fast power distribution. Equipped with 4 ports, the charger can charge up to 4 devices simultaneously with a maximum power output of 100W to a PC.
Package Contents:
- Go AC Adapter
- AC Cable
- Warranty Card
- Poster
Features
Package Contents:
China Environmental United Certification Center (CEC)
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
- Go AC Adapter
- AC Cable
- Warranty Card
- Poster
Environmental Certification:
China Environmental United Certification Center (CEC)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Maximum Output Power | 130 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 14.50 oz |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 1.2" |
| Width | 3.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Go 130W Multi-Port Charger lets you get rid of all your device chargers. It can deliver full speed charge upto 4 devices simultaneously including laptop and smartphone.It ensures intelligent power allocation based on number of devices connected to the charger. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | Go AC Adapter |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | G0A6130WUS |
| Product Line | Go |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo G0A6130WUS Go 130W Multi-Port Charger