Lenovo Idea
Lenovo Idea G0AA0135US Lenovo 500 Usb-c Univ Dock
- SKU:
- 20146835
- MPN:
- g0aa0135us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/11/2024 03:28:18 PM PST
- Stock Update:
- 03/11/2024 03:28:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo 500 USB-C Universal Dock is ideal for hybrid/remote professionals and provides an abundance of ports external display connections and charging in one cable for enhanced productivity. Experience universal compatibility with dynamic power charging supporting notebooks up to 100W via USB Type-C (PD 3.0. Standard). Add next-level plug-and-play and it s everything you'd want from the future of docking.Package Contents:
- 500 USB-C Universal Dock
- 135W AC Power Adapter
- Power Cord
- Setup and Warranty Poster
- USB-C to USB-C Cable (1m)
Features
Package Contents:
Yes
- 500 USB-C Universal Dock
- 135W AC Power Adapter
- Power Cord
- Setup and Warranty Poster
- USB-C to USB-C Cable (1m)
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Product Color | Moon White |
| Height | 0.94" |
| Color Family | White |
| Depth | 3.15" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Designed for modern professionals, the Lenovo 500 USB-C Universal Dock has everything that helps boost your productivity to the next level. With enhanced port expansion, power delivery and dual display support in a small formfactor space saving and stylish moon white exterior, the dock is the perfect companion for hybrid workers both at home and in the office. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | 500 USB-C Universal Dock |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | G0AA0135US |
| Product Model | 500 |
| Product Line | Universal |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Idea G0AA0135US Lenovo 500 Usb-c Univ Dock