Lenovo Idea
Lenovo 510 Wireless Combo Keyboard & Mouse [White] - US English [103P] (gx30w75336)
- SKU:
- 20083256
- MPN:
- gx30w75336
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/09/2024 09:01:39 AM PST
- Stock Update:
- 12/09/2024 09:01:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 510 Wireless Combo with 2.4 GHz USB Receiver, Slim Full Size Keyboard, Full Number Pad, 1200 DPI Optical Mouse, Left or Right Hand, GX30W75336, White- Cut the cord! The Lenovo 510 Wireless Keyboard and Mouse combo uses just one 2 4 GHz nano-USB receiver to control both devices freeing you from clutter on your desk and in your ports
- Elegant wireless design looks great on any desk It's simple clean and easy to use with no installation needed
- The spill-resistant wireless keyboard is equipped to handle the occasional spill The convenient island design and comfort keys on the full-size keyboard make typing a breeze
- Ambidextrous and ergonomic 1200 DPI wireless mouse is designed for all-day use with your right or left hand Enjoy 12-month battery life with a single AA battery
- LED indicators on the Caps Lock and Num Lock keys let you easily avoid password typos
- Average Battery Life (in hours): ?12 months
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?510 Keyboard & Mouse Set
- Item model number: ?GX30W75336
- Hardware Platform: ?PC
- Item Weight: ?2.2 pounds
- Product Dimensions: ?16.69 x 6.12 x 0.81 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?16.69 x 6.12 x 0.81 inches
- Color: ?White
- Power Source: ?Battery Powered
- Batteries: ?3 AA batteries required. (included)
- Manufacturer: ?Lenovo
The Lenovo 510 Wireless Keyboard and Mouse combo redefines modern simplicity This wireless mouse and keyboard complement your desk with their simple yet elegant design Easily connect wirelessly to your PC using one 2 4 GHz nano-USB receiver freeing up your USB ports for other uses Just plug it in and you're ready to go with no installation needed! Enjoy the comfort of typing on a full-size tilting computer keyboard without worrying about cords getting in the way or cluttering up your desk The wireless keyboard features a durable water-resistant casing equipped to handle the occasional spill The island key design increases typing accuracy and comfort with separate arrow keys number pad and six FN media control keys The accompanying wireless mouse has ambidextrous design making it comfortable for the left or right hand and features a 1200 DPI optical sensor for accurate pointing Plus with up to 12 months of battery life with a single AA battery your corded days will soon be long behind you Battery life may vary based on usage
Package Contents:
- 510 Wireless Combo Keyboard & Mouse (White) - US English (103P)
- Nano USB Receiver
- 3 x AA batteries
- Product Information
- Safety and Warranty Poster
Features
- 510 Wireless Combo Keyboard & Mouse (White) - US English (103P)
- Nano USB Receiver
- 3 x AA batteries
- Product Information
- Safety and Warranty Poster
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Platform Supported:
Windows
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.69" |
| Pointing Device Depth | 4.17" |
| Keyboard/Keypad Color | White |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Pointing Device Height | 1.30" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.10" |
| Pointing Device Color | White |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo 510 Wireless Combo Keyboard & Mouse is a keyboard & mouse combo that compliments your desk with a simple yet elegant design. Easily connects wirelessly with PCs using one Nano USB receiver. The keyboard is spill-resistant with island keys for typing accuracy and comfort. The accompanying wireless mouse has ambidextrous design and features 1200 DPI optical sensor. Features & Benefits: Spill resistant keyboard 3-zone keyboard in compact form factor Island style keys for better accuracy and comfort Optical mouse with 1200 dpi resolution 1 nano USB receiver to control both keyboard and mouse Up to 12 months battery life (may vary based on usage) |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | 510 Wireless Combo Keyboard & Mouse (White) - US English (103P) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX30W75336 |
| Product Model | 510 |
| Product Line | Wireless Combo |
Warranty Information