Lenovo Idea
Lenovo Urban Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook - Charcoal Gray (gx40x54261)
- SKU:
- 18058975
- MPN:
- gx40x54261
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/01/2022 05:52:06 AM PST
- Stock Update:
- 06/01/2022 05:52:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Urban Carrying Case (Backpack) for 15.6" Notebook - Charcoal GrayThe Lenovo Urban Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. This B530 15.6" urban backpack is made of durable and water-resistant polyester with a fairly light weight and 17 litre capacity. The fully padded PC compartment provides great protection to your devices. A reserve charging port for easy charging while on-the-go; Being square in shape and low-key in colour make it suitable for both formal occasions and casual parties.The carrying case has smart support to keep your device from incurring any damage particularly through travelsIt holds gadget up to 15.6" in sizeDurable polyester exterior bodyDesigned to be used with notebook
Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.57 lb |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Durability | Water Resistant |
| Height | 18.1" |
| Exterior Material | Polyester |
| Width | 11" |
| Depth | 5.9" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Urban Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. This B530 15.6" urban backpack is made of durable and water-resistant polyester with a fairly light weight and 17 litre capacity. The fully padded PC compartment provides great protection to your devices. A reserve charging port for easy charging while on-the-go; Being square in shape and low-key in colour make it suitable for both formal occasions and casual parties. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15.6-inch Laptop Urban Backpack B530 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX40X54261 |
| Product Line | Urban |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Volume Capacity | 4.49 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Urban Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook - Charcoal Gray (gx40x54261)