Lenovo Idea
Lenovo Urban Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook - Charcoal Gray (gx40x54262)
- SKU:
- 18058976
- MPN:
- gx40x54262
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/27/2022 07:16:10 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2022 07:16:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Urban Carrying Case (Backpack) for 15.6" Notebook - Charcoal GrayLenovo Urban Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. For professionals who are seeking for a functional yet lightweight case in stylish design, this T530 toploader provides a dedicated PC compartment, an organized compartment for essentials and an easy-access front pocket. A charge opening also has been reserved on up corner and integrated with power pack inside for easy charging. It also features a luggage strap, an adjustable shoulder strap and softly padded handles for convenient travel.A functional toploader with two compartments and one zippered workstation sectionDurable and water-repellent polyester with TPU coatingDedicated, fully-padded PC compartment fits up to 15.6 inch laptopsRoomy and organized main compartmentReserved weather repellent charging port for easy charging while on-the-goLuggage strap on the back for easy travelling
Package Contents:
- Lenovo 15.6-inch Laptop Urban Toploader T530
- Warranty Statement
- Hangtag
Features
Package Contents:
Notebook
- Lenovo 15.6-inch Laptop Urban Toploader T530
- Warranty Statement
- Hangtag
Application/Usage:
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Durability |
|
| Height | 11.2" |
| Exterior Material | Polyester |
| Width | 15.7" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo Urban Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. For professionals who are seeking for a functional yet lightweight case in stylish design, this T530 toploader provides a dedicated PC compartment, an organized compartment for essentials and an easy-access front pocket. A charge opening also has been reserved on up corner and integrated with power pack inside for easy charging. It also features a luggage strap, an adjustable shoulder strap and softly padded handles for convenient travel. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15.6-inch Laptop Urban Toploader T530 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX40X54262 |
| Product Line | Urban |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Number of Compartments | 2 |
| Laptop Compartment | Yes |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Closure Type | Zipper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Urban Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook - Charcoal Gray (gx40x54262)