Lenovo Idea
Lenovo Idea GX81J61977 Lenovo Usi Pen 2
- SKU:
- 19941510
- MPN:
- gx81j61977
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/01/2026 03:47:30 AM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 03:47:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo USI Pen 2- Draw like a pencil. Sketch like youre using a pencil with the USI Pen 2s new tilt functionality that allows you to hold the pen at an angle. Plus with Finer Tip technology, you can create fine strokers easily and accurately.
- More time to create. With improved latency and shorter pairing time, the USI Pen 2 is faster than ever to set up and feels more lifelike when you do.
- Feels like real. Get the same tactile response as the previous version with 4,096 levels of pressure but enjoy a more natural pen-like feel thanks to the new elastomer grip.
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo USI Pen 2
- Item model number: ?GX81J61977
- Item Weight: ?0.816 ounces
- Product Dimensions: ?5.41 x 0.37 x 0.37 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?5.41 x 0.37 x 0.37 inches
- Color: ?Grey
- tech_spec_battery_description_toys: ?Alkaline
- Batteries: ?1 AAAA batteries required. (included)
- Manufacturer: ?Lenovo
The Lenovo USI Pen 2 adds more functionality to the widely popular USI range of tablet styluses. The new version brings seamless tilt functionality, superior pairing experience & latency, refined grip materials, and an innovative Finer Tip technology for USI 2.0 that supports Chrome OS
Package Contents:
- USI Pen 2
- 1 x Common Warranty
- 1 x User Guide
- 1 x AAAA Battery
Features
Package Contents:
- USI Pen 2
- 1 x Common Warranty
- 1 x User Guide
- 1 x AAAA Battery
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.58 oz |
| Length | 5.4" |
| Product Color | Gray |
| Diameter | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo USI Pen 2 adds more functionality to the widely popular USI range of tablet styluses. The new version brings seamless tilt functionality, superior pairing experience & latency, refined grip materials, and an innovative Finer Tip technology for USI 2.0 that supports Chrome OS. |
| Product Type | Stylus |
| Product Name | USI Pen 2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX81J61977 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Pressure Levels | 4096 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Idea GX81J61977 Lenovo Usi Pen 2